اخبار

ساخت یخچال مبتنی بر بلاک‌چین

کمپانی آلمانی Bosch به کمک کمپانی اتریشی Wien Energie موفق به طراحی یخچالی شده است که کاربران می‌توانند مصرف انرژی را در آن با استفاده از بلاک چین نظارت و کنترل کنند.

این یخچال یک نمونه‌ از لوازمی است که در آینده این امکان را به کاربران می دهد به شکلی امن بر مصرف انرژی دستگاه ها نظارت داشته باشند. از این یخچال که مبتنی بر بلاک چین است در نشست بلاک چینی ANON در وین اتریش رونمایی شده است.

کنترل این یخچال از طریق یک اپلیکیشن و با استفاده از دستگاه های هوشمند انجام می شود. کاربر می‌تواند دمای بخش یخچال و فریزر آن را تغییر دهد و بر مصرف انرژی نظارت کند. این اپلیکیشن اطلاعاتی درباره یخچال هم در اختیار کاربر قرار می دهد. برای مثال اگر در یخچال باز بماند، هشداری به گوشی کاربر فرستاده می شود و همچنین اطلاعات کاملی درباره مصرف انرژی و ردپای کربنی یخچال نیز به کاربر داده می شود.

یکی دیگر از قابلیت های جذابی که این یخچال دارد این است که کاربر می‌تواند نقش فعالی را در بازار انرژی داشته باشد و با استفاده از قرارداد هوشمند می توان از میان منابع مختلف ارائه‌دهنده برق، ارزان‌ترین منبع را انتخاب کرد.

به ازای هر کیلووات ساعت انرژی مصرف شده توسط این یخچال، تراکنش مربوطه بر روی بلاک چین تایید شده و  اثبات مبدا (Proof of Origin) ایجاد می شود. منظور از اثبات مبدا این است که مشخص می‌شود این برق از یک نیروگاه بادی یا یک نیروگاه برقی آمده است و کاربر می‌تواند انتخاب خود را از میان منابع موجود انجام دهد.

این دو کمپانی آلمانی و اتریشی می خواهند در چند ماه آینده این دستگاه را در اختیار کاربران مختلف قرار دهند و در مرحله بعدی نیز قرار است یک زیرساخت بلاک‌ چین برای آن راه‌اندازی شود. در نخستین آزمایش حدود 100 خانواده به استفاده از این یخچال  و ارزیابی آن می پردازند.

Peter Gönitzer مدیر عامل شرکت وین انرژی می‌گوید:

بلاک چین مدل های جدیدی از تجارت را در بازار انرژی به وجود می آورد. برای مثال، ایستگاه های شارژ برقی می توانند با استفاده از بلاک چین و قرارداد هوشمند برای خرید برق از نیروگاه های خورشیدی اقدام کنند و سپس آن را جهت استفاده خودروهای برقی به فروش برسانند.

منبع
coindesk
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن