مزیت رقابتی بیت گرند عدم محدودیت میزان مبلغ خرید و فروش (تمام صرافی های ارز دیجیتال محدودیت سقف معاملات 25 میلیون را اعمال می کنند.)

بلاک چین (Blockchain) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

فناوری بلاک چین برای اولین بار به طور گسترده در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج، ارزهای رمزگذاری شده دیگری نیز به میدان آمدند و از آن استفاده کردند.همچنین با ورود دولت‌ها و موسسات مالی به این حوزه و استفاده از بلاک‌چین، کاربردهای آن گسترش بیشتری یافت.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله می خواهیم به زبان خیلی ساده شما را با فناوری بلاک چین آشنا کنیم.

مطمئنا تاکنون اسم بلاک چین بسیار به گوشتان خورده است. و برای درک کردن مفهوم آن با جستجو در اینترنت با مقاله های زیادی مواجه شده اید. اما پس از مطالعه مقاله هنوز سردرگم هستید .و به طور کامل مفهوم آن را درک نکرده اید.

قطعاً این روزها کلمه بیت کوین زیاد به گوشتان خورده است. در واقع بیت کوین یکی از موفق ترین ارزهای رمزنگاری شده است. فناوری بلاکچین برای اولین بار به طور گسترده در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. و به تدریج، ارزهای رمزگذاری شده دیگری نیز به میدان آمدند. و از آن استفاده کردند.

همچنین با ورود دولت‌ها و موسسات مالی به این حوزه و استفاده از بلاک‌ چین، کاربردهای آن گسترش بیشتری یافت.

از آنجا که بیت کوین در اختیار فقط یک فرد یا سازمان مشخصی قرار ندارد، داده‌های مربوط به تراکنش‌ها و سابقه آن را نمی‌توان در یک مکان مشخص (نظیر سرور یا دیتابیس) ذخیره کرد.

Blockchain برای حل این مشکل طراحی شد. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده بود، که در اختیار همه کاربران بیت کوین قرار می‌گرفت. هر کاربر یک نسخه از داده‌ها را در اختیار داشت. و می‌توانست آن را با داده‌هایی که در اختیار سایر کاربران قرار داد مقایسه کند. تا از به‌روز بودن آن آگاه شود.

انجام معاملات حجم بالا و عمده بدون احراز هویت

جهت انجام معاملات حجم بالا و بدون احراز هویت با شماره تماس دفتر مرکزی 28423217-021 و یا شماره همراه 09353810897 با ما در ارتباط باشید.

مزیت های بلاک چین

با وجود اینکه بلاک چین امروزه به چیزی فراتر از هدف اولیه ساتوشی ناکاموتو تبدیل شده است، اصول عملکردش همچنان پابرجا مانده است. که به 4 مورد از مزیت آن اشاره می کنیم:

 • هیچ شخص یا نهاد خاصی آن را کنترل نمی کند.
 • امکان از کار افتادن آن وجود ندارد.
 • تراکنش‌ها در شبکه‌ای که متشکل از همه کاربران است ثبت می‌شود.
 • دستکاری اطلاعات بلاکچین نیازمند دستکاری همزمان در کل شبکه است.

مفهوم بلاک چین

در واقع هر بلاک، یک برچسب (Label) دارد که به بلاک قبلی پیوند داده می شود و هر کسی می تواند تمام پایگاه داده را که از قسمت های جدا از هم تشکیل شده را جمع آوری کند. به عبارت دیگر هر فردی که از بیت کوین استفاده می کند یک نسخه از کل پایگاه داده را که بلاک چین نامیده می شود ذخیره کرده و این مجموعه های بسیار کوچک را بین هم رد و بدل می کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری ها کاربرد دارد.

بلاک چین به چه صورت کار می کند؟

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده برای ثبت تراکنش‌هاست که به صورت غیرمتمرکز کار می کند. هر تراکنش یک کد هش کاراکتری تولید می کند که این کد با کد هش قبلی ترکیب شده تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هر بلاک با استفاده از بلاک های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یکبار مصرف تولید می کند به همین خاطر دست کاری و ایجاد اطلاعات نادرست تقریبا غیرممکن است.

هم اکنون سامانه های اداری و بانک ها در معرض حملات سایبری قرار دارند اما بلاک چین می تواند جلوی همه‌ آنها را بگیرد. بلاک چین قادر است با جایگزینی پردازش های پیچیده‌ تمام تراکنش های انجام شده را ضبط و نگهداری کند.

فناوری بلاک چین اولین بار فقط برای تبادل ارزهای دیجیتال به وجود آمده بود، ولی ویژگی‌هایی مانند متن باز بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت عمومی و غیرمتمرکز بودن آن باعث شد تا برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

کاربرد بلاک چین در صنایع مختلف

بلاک چین در صنایع مختلف از جمله حمل و نقل دریایی، انرژی، نفت و گاز، بانکداری، غذایی و طیف گسترده‌ای از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بلاک چین در فین تک

به عنوان مثال در حمل و نقل:

 • بارنامه حمل بار به‌صورت کاغذی تهیه می‌شود.
 • که قبل از تحویل کالا نیاز به ثبت چندگانه توسط بازرسان و گیرنده‌ها دارد.
 • حتی زمانی که این سیستم الکترونیکی باشد، هنوز روند اداری طولانی‌ برای تحویل کالاها مورد نیاز است.

در آزمایشی از سیستم ردیابی بار مبتنی بر‌ Block chain با ۹۴ شرکت‌کننده، از جمله بیش از ۲۰ اپراتور بندر و ترمینال مشخص شد:

 • که فناوری قرارداد هوشمند، دمای کانتینرها را با استفاده از فناوری IoT (اینترنت اشیا) ردیابی می‌کند.
 • زمان خروج آن‌ها از بنادر و رسیدن به مقصد گزارش می‌دهد.
 • هر یک از شرکت‌کنندگان در زنجیره تامین حمل و نقل در حالی که کانتینر در حال حمل و نقل بود، می‌توانستند پیشرفت کالاها را از طریق دفتر بلاک چین مشاهده کنند.
 • همچنین وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها را بلافاصله (Realtime) مشاهده کنند.
 • وضعیت اسناد گمرکی، بارنامه‌ها و سایر داده‌ها نیز به‌صورت آنی و بلافاصله قابل مشاهده است.
 • از آنجایی که این رکورد غیرقابل تغییر است، هیچ یک از طرفین نمی‌توانستند یکی از بلاک‌ها را بدون توافق دیگران در شبکه تغییر، حذف یا حتی بلاکی به آن اضافه کنند.
 • بلاک چین حجم عظیمی از ثبت داده را از بین می‌برد؛
 • حجم زیادی از داده‌ها که در صورتی که چندین طرف در یک معامله درگیر باشند، گیج کننده خواهد بود.
 • بنابراین فناوری بلاک‌چین و دفترهای توزیع شده در نهایت ممکن است روشی برای ادغام ثبت تمام تجارت جهانی در آینده نزدیک باشد.

بلاک چین در فین تک

امروزه بلاک چین در فین تک (FinTech) یا فناوری مالی درخشش خوبی دارد.

و دسترسی مشتریان به خدمات مالی را دگرگون کرده است.

کسب و کارها در حوزه فین تک، از فناوری دیجیتال برای تولید محصولات و ارائه خدماتی مانند:

 • بانکداری آنلاین
 • مدیریت مالی
 • بانکداری بدون شعبه
 • هوش مصنوعی 
 • کیف پول الکترونیکی استفاده می‌کنند.

بلاک چین در سطوح بالا اشخاص ثالث را از معامله حذف می‌کند. به عبارت دیگر:

 • معامله مالی در این فناوری به هیچ پشتوانه بانکی یا دولتی احتیاج ندارد.
 • و این به معنای حذف کارمزد است.

بلاک چین به تعدادی از موارد معمول استفاده در بازار خدمات مالی از جمله انطباق مقررات، پرداخت‌ها و تسویه حساب‌های مرزی، ردیابی دارایی و مالیات تجاری و تسویه حساب‌های پس از تجارت اعطا می‌شود. از آنجا که ورودی‌های بلاک چین به‌صورت آنی قابل مشاهده است، این فناوری توانایی کاهش زمان ترخیص و تسویه حساب را دارد. این پروسه ممکن است تا پنج روز طول بکشد.

بلاکچین و پرداخت‌های موبایل

قبل از راه‌اندازی صرافی الکترونیکی مبتنی بر Block Chain، ارائه‌دهنده ارز نظیر به نظیر KlickEx برای زیرساخت‌های شرکت دچار محدودیت بود. این سرویس حدودا به یک میلیون کاربر در روز در هشت کشور یا حدود ۸۰٪ از خانوارهای منطقه اقیانوس آرام خدمات ارائه می‌دهد. امروزه مبادلات پولی حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد از کل پرداخت‌های الکترونیکی زیر ۲۰۰ دلار را دربر می‌گیرد.

هنگامی که مالیات سنگین دریافت نمی‌شود، سیستم مبادله قدیمی KlickEx قادر به پرداخت هزینه‌های بین ۹۰ تا ۲۰۰ ثانیه است. سیستم پرداخت مبتنی بر بلاک‌چینی که KlickEx ایجاد کرده است پرداخت‌های فرا مرزی را در چند ثانیه پردازش می‌کند.

ارائه‌دهنده سیستم پرداخت Polynesian با IBM همکاری کرد تا یک شبکه پرداخت منبع باز به عنوان یک مبادله بین‌المللی جدید مبتنی بر بلاک‌چین (Block chain) ایجاد کند. شبکه جدید با استفاده از بسترهای نرم‌افزاری بلاک چین IBM، امکان تبادل الکترونیکی ۱۲ ارز مختلف را از طریق جزایر اقیانوس آرام و همچنین استرالیا، نیوزیلند و انگلستان فراهم می‌کند. سیستم جدید در زمان واقعی مبتنی بر بلاک‌چین به این معنی است که پرداخت بلافاصله اتفاق می‌افتد.

کاربرد بلاکچین در پزشکی

بلاک چین می‌تواند به عنوان یک شبکه همکاری عمل کند .و طرفین مختلف را قادر می‌سازد تا اطلاعاتی مانند پرونده الکترونیکی مراقبت‌های بهداشتی بیمار را به‌صورت آنی مبادله و اضافه کنند.

زنجیره بلوک به عنوان یک ابزار تایید عمل می‌کند تا اطمینان حاصل کند فقط کاربران مجاز مانند پزشک، ارائه‌دهنده بیمه یا بیمار تغییرات را انجام می‌دهند.

قابلیت همکاری Blockchain می‌تواند مبنای تبادل داده باشد و به‌عنوان جایگزینی برای مبادلات اطلاعات سلامت امروز (HIE) عمل کند. این شبکه به عنوان یک شبکه مش برای انتقال اطلاعات بیمار به‌صورت آنی و بلافاصله برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، داروخانه‌ها، پرداخت‌کنندگان بیمه و محققان بالینی عمل می‌کند. با این فناوری سوابق بیماران با امنیت بالا ذخیره می‌شود و در مواقع نیاز در اختیار مراکز درمانی و … قرار می‌گیرد.

فرصت‌های شغلی بلاک چین

همزمان با کشف مشاغل بیشتر در حوزه بلاک چین، مشاغل توسعه دهندگان بلاک چین در حال رشد روزافزون است. «توسعه دهنده بلاکچین» در بین پنج شغل برتر نوظهور، رتبه اول را دارد و تقاضا برای این موقعیت شغلی بیش از دو برابر شده است.

 مشاغل مرتبط با بلاک چین در صدر قرار دارد. از جمله مشاغل برتر حوزه بلاک چین می‌توان به:

 • توسعه‌دهنده 
 • معمار فناوری 
 • مدیر محصول
 • تحلیلگر ریسک 
 • مدیر تحلیلگر روابط عمومی 
 • مهندس نرم افزار نهایی
 • مشاور حقوقی 

اشاره کرد.

در شکل پنج شغل برتر نوظهور مورد تقاضا در لینکدین در سال ۲۰۱۸ قابل مشاهده است که در صدر آن توسعه‌دهنده بلاک چین رویت می‌شود که تقاضای آن ۳۳ برابر شده است. و رتبه دوم مربوط به  مهندسان یادگیری ماشین است.

کاربرد بلاک چین در صنعت هوایی

استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنعت هواپیمایی از سال ۲۰۱۶ مورد توجه قرار گرفت و روز به روز در حال رشد است. این تکنولوژی کاربردهای حائز اهمیتی در صنعت هوایی دارد که از جمله کاربردهای آن می‌توان به فروش بلیط، شناسایی مسافران، مدیریت گردشگری و مسافران وفادار نام برد.

اشتراک گذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Reddit

فهرست مطالب

همکارشو کسب درآمد کن

با معرفی خریدار و فروشنده به صرافی ارز دیجیتال بیت گرند ، کسب در آمد کن .

کسب درآمد از معرفی صرافی بیت گرند - همکاری در فروش ارز دیجیتال
مشاوره و آموزش

پلنهای مختلف مشاوره و آموزش

 • معاملات ارز دیجیتال
 • تحلیل بازار 
 • آشنایی با بازار
 • رفع اشکالات معاملات
 • اطلاع از زمان خرید و فروش
خرید حجم بالا بدون احراز هویت

مشتریان محترمی که درخواست خرید و فروش ارز دیجیتال با حجم بالا و بدون احراز هویت دارند.

جهت هماهنگی از طریق شماره تماس دفتر مرکزی صرافی بیت گرند  02128423217 و یا شماره موبایل 09353810897 با ما در ارتباط باشند.

آشنایی با ارزهای دیجیتال ، قیمت و نمودار تغییرات

قیمت تتر (USDT) چیست؟

قیمت تتر (USDT) چیست؟

قیمت تتر (USDT) چیست؟ تتر یک ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است. این ارز با ارزش سایر ارزهای

آیا باید بیت کوین بخرید در حالی که نزدیک به رسیدن به بالاترین قیمت ۶۹۰۰۰ دلاری است؟

آیا باید بیت کوین بخرید

در حالی که نزدیک به رسیدن به بالاترین قیمت ۶۹۰۰۰ دلاری است؟ خرید بیت کوین در حال حاضر، بیت کوین (CRYPTO: BTC) غیرقابل توقف به