اخباربلاک‌چین

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

در این مقاله می خواهیم به زبان خیلی ساده شما را با فناوری بلاک چین آشنا کنیم. مطمئنا تاکنون اسم بلاک چین بسیار به گوشتان خورده است و برای درک کردن مفهوم آن با جستجو در اینترنت با مقاله های زیادی مواجه شده اید اما پس از مطالعه مقاله هنوز سردرگم هستید و به طور کامل مفهوم آنرا درک نکرده اید.

قطعاً این روزها کلمه بیت کوین زیاد به گوشتان خورده است. در واقع بیت کوین یکی از موفق ترین ارزهای رمزنگاری شده است. فناوری بلاک چین برای اولین بار به طور گسترده در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت و به تدریج، ارزهای رمزگذاری شده دیگری نیز به میدان آمدند و از آن استفاده کردند.همچنین با ورود دولت‌ها و موسسات مالی به این حوزه و استفاده از بلاک‌چین، کاربردهای آن گسترش بیشتری یافت.

از آنجا که بیت کوین در اختیار فقط یک فرد یا سازمان مشخصی قرار ندارد، داده‌های مربوط به تراکنش‌ها و سابقه آن را نمی‌توان در یک مکان مشخص (نظیر سرور یا دیتابیس) ذخیره کرد. بلاک‌ چین برای حل این مشکل طراحی شد بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده بود که در اختیار همه کاربران بیت کوین قرار می‌گرفت. هر کاربر یک نسخه از داده‌ها را در اختیار داشت و می‌توانست آن را با داده‌هایی که در اختیار سایر کاربران قرار داد مقایسه کند تا از به‌روز بودن آن آگاه شود.

مزیت های بلاک چین

با وجود اینکه بلاک چین امروزه به چیزی فراتر از هدف اولیه ساتوشی ناکاموتو تبدیل شده است، اصول عملکردش همچنان پابرجا مانده است. که به 4 مورد از مزیت آن اشاره می کنیم:

  • هیچ شخص یا نهاد خاصی آن را کنترل نمی کند.
  • امکان از کار افتادن آن وجود ندارد.
  • تراکنش‌ها در شبکه‌ای که متشکل از همه کاربران است ثبت می‌شود.
  • دستکاری اطلاعات بلاک چین نیازمند دستکاری همزمان در کل شبکه است.

مفهوم بلاک چین

در واقع هر بلاک، یک برچسب (Label) دارد که به بلاک قبلی پیوند داده می شود و هر کسی می تواند تمام پایگاه داده را که از قسمت های جدا از هم تشکیل شده را جمع آوری کند. به عبارت دیگر هر فردی که از بیت کوین استفاده می کند یک نسخه از کل پایگاه داده را که بلاک چین نامیده می شود ذخیره کرده و این مجموعه های بسیار کوچک را بین هم رد و بدل می کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری ها کاربرد دارد.

بلاک چین به چه صورت کار می کند؟

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده برای ثبت تراکنش‌هاست که به صورت غیرمتمرکز کار می کند. هر تراکنش یک کد هش کاراکتری تولید می کند که این کد با کد هش قبلی ترکیب شده تا یک بلاک جدید ایجاد کند. هر بلاک با استفاده از بلاک های جدید، یک ترتیب خطی، زمانی و رشته کاراکترهای یکبار مصرف تولید می کند به همین خاطر دست کاری و ایجاد اطلاعات نادرست تقریبا غیرممکن است.

هم اکنون سامانه های اداری و بانک ها در معرض حملات سایبری قرار دارند اما بلاک چین می تواند جلوی همه‌ آنها را بگیرد. بلاک چین قادر است با جایگزینی پردازش های پیچیده‌ تمام تراکنش های انجام شده را ضبط و نگهداری کند.

فناوری بلاک چین اولین بار فقط برای تبادل ارزهای دیجیتال به وجود آمده بود، ولی ویژگی‌هایی مانند متن باز بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت عمومی و غیرمتمرکز بودن آن باعث شد تا برای ارائه خدمات مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن