اخبارماینینگ

ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست؟

ریگ ماینینگ مجموعه‌ای از سخت‌افزارهای رایانه‌ای است که برای ماینینگ (استخراج) ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و مونرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریگ ماینینگ به صورت اختصاصی برای انجام عملیات پردازش مربوط به استخراج رمزارزها فعالیت می‌کند. البته می‌توان ماینینگ را با کامپیوترهای گیمینگ نیز انجام داد ولی بازدهی و عمکرد بسیار پایینی نسبت به ریگ دارد.

ریگ ماینینگ نیاز به توان پردازشی بالایی نیاز دارد. این توان پردازشی را می‌توان از کارت گرافیک تامین کرد. گفتنی است کارت گرافیک معمولا برای ایجاد تصاویر گرافیکی سه بعدی استفاده می‌شود و توان زیادی در حل محاسبات پیچیده دارد. همین ویژگی سبب می‌شود گزینه‌ای ایده‌آل برای انجام محاسبات مربوط به استخراج ارزهای دیجیتال باشد. تا چند سال پیش، کارت‌های گرافیک برای رندرینگ و گیمرها طراحی می‌شد. اما به خاطر افزایش ماینرها و استقبال از ماینینگ، اکنون شاهد کمبود کارت گرافیک در بازار هستیم. در واقع ماینرها به عنوان مشتری جدی این سخت افزار در بازار حضور دارند. البته برای ساخت ریگ ماینینگ فقط به کارت گرافیک نیاز نیست. بلکه باید تهیه یک مادربرد خوب را مد نظر قرار داد. تامین برق و سیستم سرمایشی مناسب جهت پایین نگه داشتن دمای ریگ و پرداخت هزینه آن نیز از اهمیت برخوردار است.

استفاده از ریگ ماینینگ برای استخراج ارزهای دیجیتال به منظور کسب درآمد صورت می‌گیرد. به همین دلیل باید هزینه‌های اولیه در نظر گرفت و مدت زمان بازگشت سرمایه را محاسبه کرد. این موارد به شرح زیر است:

  • هش ریت (توان پردازشی)
  • هزینه برق مصرفی
  • زمان و هزینه‌های مربوط به نگهداری

هش ریت (Hash Rate)

هر کارت گرافیک دارای یک هش ریت مشخص است. هش ریت به معنای سرعت سخت افزار برای انجام عملیات پردازش اطلاعات است. در عملیات استخراج ارزهای دیجیتال نیز هش ریت به معنای سرعت پردازش عملیات ماینینگ است.

هزینه برق مصرفی

فرآیند استخراج نیازمند مصرف مداوم برق است. هزینه برق اصلی‌ترین هزینه جاری است. برای این کار باید وات مصرفی دستگاه (مجموعه سخت افزارهای مورد نظر) را در نظر گرفت. این اطلاعات توسط شرکت سازنده کارت گرافیک و یا ریگ ماینینگ پیش ساخته عرضه می‌شود. قیمت برق در ساعات مختلف شبانه روز و نیز منطقه متفاوت است. برای نمونه، قیمت برق روستایی یا صنعتی معمولا کمتر از  برق شهری است.

هزینه خرید تجهیزات ماینینگ

سرمایه گذاری صورت گرفته برای خرید تجهیزات ماینینگ، هزینه دیگری است که باید در نظر گرفت. درآمد حاصله از استخراج در نهایت باید این هزینه را پوشش دهد. گفتنی است ریگ ماینینگ می‌تواند به صورت پیش ساخته تهیه شود و یا اینکه توسط کاربر مونتاژ شود. ریگ ماینینگ معمولا گرمای زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل، سامانه تهویه نیز معمولا از هزینه‌های راه‌اندازی این وسیله است.

هچنین شما عزیزان اگر قصد تهیه ریگ و تجهیزات مربوط به آن را دارید می‌توانید جهت راهنمایی و اطلاعات بیشتر از طریق شماره درج شده در قسمت تماس با ما اقدام نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن