صرافی ارز دیجیتال بیت گرند

ریپل (Ripple) چیست؟

5/5

فهرست مطالب

ریپل (Ripple) چیست؟

ریپل یک ارز دیجیتال است که به اختصار (XRP) نامیده و توسط شرکت Ripple Labs ایجاد شده و حمایت می شود. این شبکه در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده و متن‌باز است که هنوز نسخه‌ی بتای خود را تجربه می‌کند. ریپل تضادی آشکار با ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و لایت کوین دارد که ارزش واقعی آن متلعق به هر کسی است که آنها را خریداری می کند. این تضاد باعث می شود تا ریپل ارز متمرکز تری نسبت به سایرین باشد.

در حال حاضر طبق ارزش کل بازار، ریپل سومین ارز دیجیتال بزرگ محسوب می شود. مورد توجه بسیاری از نهادهای اقتصادی در سراسر دنیا قرار گرفته‌است. ریپل نیز مانند ارزهای دیجیتال دیگر از بلاک چین (blockchain) برای ذخیره اطلاعات خود استفاده می‌کند و یکی از بزرگترین عرضه‌کننده‌ها و توسعه دهنده‌های فناوری بلاک چین است و تا به امروز توانسته‌ است این فناوری را به خوبی در بین موسسات و شرکت‌های مختلف توسعه دهد.

تاریخچه ریپل

برای اولین بار در سال 2004 رایان فوگر پس از کار بر روی یک سیستم معاملاتی مبادلات محلی در ونکوور، Ripple را مطرح نمود. پروتکل پرداخت Ripplepay بعداً توسط فوگر توسعه یافت. همزمان در ماه مه 2011، Jed McCaleb شروع به ایجاد یک سیستم ارز دیجیتال کرد که در آن معاملات با توافق بین اعضای شبکه تأیید می شد، نه به وسیله فرایند استخراج که توسط شبکه بیت کوین استفاده می شد. در سپتامبر 2012، کریس لارسن و جید مک کالب شرکت OpenCoin را تاسیس کردند. OpenCoin شروع به ساخت یک پروتکل پرداخت جدید به نام پروتکل Ripple Transaction Protocol بر اساس مفاهیم رایان فوگر کرد. در سپتامبر 2013، OpenCoin رسماً نام خود را به Ripple Labs, Inc تغییر داد.

سیستم پرداخت ریپل

وب سایت ریپل پروتکل متن باز خود را به عنوان تکنولوژی زیربنایی برای معاملات بین بانکی – یک ابزار خنثی برای موسسات و سیستم های مالی توصیف می کند. این پروتکل به بانک ها و موسسات غیر بانکی اجازه می دهد که پروتکل ریپل را به سیستم های خود اضافه کنند و بنابراین مشتریان خود را قادر به استفاده از این سرویس می کنند. در حال حاضر ریپل نیاز به دو طرف برای انجام یک معامله دارد:

  • بانک ها و موسسات مالی که دارایی های مشتریان را نگهداری می کنند
  • سازندگان بازار مانند صندوق های صدور مجوز و معاملات ارز که نقدینگی مورد نیاز تجارت را فراهم می کنند.

مزایای ریپل چیست؟

ریپل کاملا مقیاس پذیر است و سرعت انجام هر تراکنش در شبکه ریپل تنها 4 ثانیه به طول می انجامد و می تواند 1500 تراکنش را در ثانیه انجام دهد که به گفته ی توسعه دهندگان این میزان بیشتر خواهد شد. بیت کوین در هر ثانیه فقط 7 تراکنش را انجام می‌دهد. یکی از دلایل فورک بیت کوین کش هم همین مشکل بیت کوین بود. علاوه بر سرعت و مقیاس پذیر بودن، کارمزدهای معمالات هم در این شبکه قابل توجه است. کارمزدها در این شبکه بسیار پایین است. در حال حاضر بیش از 75 شرکت مالی بزرگ از شبکه ریپل استفاده می‌کنند.

ریپل یک شبکه پرداخت و ارتباطی برای موسسات مالی سراسر جهان است. این اکوسیستم یک رقیب جدی برای سوئیفت است. ارز ریپل را می‌توان مانند سهام معامله کرد. تفاوت اصلی بیت کوین و ریپل اهداف و قابلیت های آنها است. بیت کوین با هدف تبدیل شدن به یک ارز رسمی جهانی و تسهیل پرداخت های آنلاین طراحی شده است اما ریپل برای تبدیل شدن به یک روش پرداخت روزمره به وجود نیامده است هر چند که ممکن است در آینده این امکان هم فراهم شود.

بیت کوین روش جدیدی برای پرداخت آنلاین است که انسان را از بانک بی‌نیاز می کند. اما ریپل برعکس عمل می کند و شبکه خود را برای ارتباط بین بانک های سراسر جهان ارائه داده است تا معاملات سریع تر و هزینه ها کمتر شود. یکی دیگر از تفاوت های اصلی بیت کوین با ریپل، بلاک چین بودن بیت کوین است. ریپل بر خلاف بیت کوین و ارزهای بلاک چینی، یک شرکت متمرکز است به همین دلیل به آن انتقادهایی هم وارد می‌‌شود و اخبار و اتفاقاتی که در شرکت ریپل رخ می دهد در قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. این شرکت قبل از راه اندازی شبکه تمام ارزها را ساخت و آنها را به طور اتوماتیک آرام آرام به بازار عرضه می‌کند.