اخباربلاک‌چین

SegWit چیست؟

SegWit فرایندی است که با حذف اطلاعات امضا از تراکنش های بیت کوین، محدودیت اندازه بلاک در بلاک چین را افزایش می دهد. هنگامی که بخش های خاصی از تراکنش حذف می شوند، در این فضای خالی شده تراکنش های بیشتری به زنجیره اضافه می شود.

Segregate به معنای جداسازی و Witnesses به معنای شاهدان است که منظور همان امضای تراکنش ها است. بنابراین SegWit مخفف Segregated Witness است که معنی جداسازی امضاهای تراکنش ها را دارد. مفهوم SegWit (سگویت) برای اولین بار توسط یکی از توسعه دهندگان بیت کوین، به نام Pieter Wuille معرفی شد.

بلاک چین بیت کوین شامل چندین سیستم توزیع شده در یک شبکه همتا به همتا است. این سیستم ها گره نامیده می‌شوند و این گره ها به عنوان مدیریت تراکنش های بیت کوین عمل می کنند. تمام تراکنش های ساخته شده در بیت کوین در این گره ها کپی می شود و با استفاده از این قابلیت هک کردن تراکنش یا ایجاد اختلال در آن تقریبا غیر ممکن می شود.

داده های تراکنشی که در بین گره ها به اشتراک گذاشته شده است شامل دو جز ورودی ها و خروجی ها است. همچنین این امکان وجود دارد که یک یا چند ورودی و خروجی در هر تراکنش وجود داشته باشد. خروجی آدرس عمومی گیرنده و ورودی آدرس عمومی فرستنده است. فرستنده جهت ارسال بیت کوین به آدرس عمومی گیرنده نیاز دارد. بیشتر فضا در یک تراکنش شامل یک امضا است که بخشی از ورودی است و تایید می کند که فرستنده بیت کوین مورد نیاز را جهت ارسال دارد. در واقع، بیت کوین از ورودی ها به خروجی ها برای هر تراکنش انتقال می یابد.هنگامی که هر یک از گره ها یک تراکنش را معتبر تشخیص داده و آن را تایید کردند، تراکنش در یک بلاک جدید قرار می گیرد و این بلاک به ادامه زنجیره جهت دسترسی عمومی اضافه می شود.

مشکلی که پلتفرم بیت کوین با آن مواجه است این است که با انجام تراکنش های بیشتر، بلاک های بیشتری نیز باید به زنجیره اضافه شوند. بلاک ها در هر 10 دقیقه ایجاد می شوند و در اندازه حداکثر یک مگابایت محدود می شوند. با توجه به این محدودیت، فقط تعداد معینی تراکنش می‌تواند به یک بلاک اضافه شود. با افزایش تراکنش ها که توسط بلاک ها نشان داده می شود شبکه نیز کند می شود و‌ پردازش و تایید تراکنش ها با تاخیر انجام می شود که در برخی از موارد نیز تایید تراکنش ساعت ها طول می کشد. تصور کنید که تمام تراکنش های بیت کوین از زمان آغاز به کار آن در سال 2009 در بلاک چین موجود و در حال اضافه شدن است. اگر در دراز مدت، تغییر اساسی ایجاد نشود، سیستم پایدار نخواهد ماند.

دکتر Pieter Wuille پیشنهاد می دهد که برای حل این مشکل، امضای دیجیتال باید از اطلاعات تراکنش ها جدا شود. این فرایند به عنوان Segregated Witness یا SegWit شناخته می شود. امضای دیجیتال 65% از فضای یک تراکنش را در بر می گیرد. SegWit  تلاش می کند داده های متصل به یک امضا را با خارج کردن امضا از درون ورودی و انتقال آن به انتهای تراکنش، نادیده بگیرد. این اقدام محدودیت 1 مگابایت در سایز هر بلاک را به کمتر از 4 مگابایت افزایش می دهد. علاوه بر افزایش حجم بلاک ها، SegWit مشکلی را که گیرنده می توانست در شناسه تراکنش فرستنده تغییر ایجاد کند را نیز برطرف کرده است. از آنجایی که امضای دیجیتالی از ورودی جدا می شود، هیچ راهی برای تغییر شناسه تراکنش بدون لغو امضای دیجیتالی وجود ندارد.

منبع
investopedia
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن