اخباربلاک‌چین

تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست؟

بلاک چین و دفتر کل توزیع‌ شده شباهت هایی با یکدیگر دارند. هر دوی آنها یک فهرست غیر متمرکز و دیجیتال از سوابق هستند. اما با وجود شباهت های این دو، تفاوت‌هایی نیز دارند. بلاک چین، یک نوع دفتر کل توزیع‌ شده است. در حقیقت دفتر کل توزیع‌ شده می تواند شکل های مختلفی داشته باشد که یکی از آنها بلاک چین است. اما اغلب اصطلاح بلاک چین و دفتر کل توزیع شده به اشتباه یکی گرفته می شوند.

این پدیده تازگی ندارد. هر گاه یک ابزار یا محصول بتواند موفقیت زیادی را به دست آورد، از اسمش برای بیان آن دسته از محصولات مختلف استفاده می شود. در واقع، دفتر کل توزیع‌ شده همیشه به صورت یک بلاک چین عرضه نمی شود. هر بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌ شده است، اما یک دفتر کل توزیع‌ شده همیشه در قالب یک بلاک چین نیست.

اگر از دیدگاه فنی این موضوع را بررسی کنیم، متوجه می شویم که دفتر کل توزیع‌ شده صرفا یک پایگاه داده غیر متمرکز است که توسط شرکت کنندگان مختلف اداره می شود. هیچ سازمان یا نهاد مرکزی وجود ندارد که داده ها را مدیریت کند. به همین دلیل، شفافیت بیشتری وجود دارد و تقلب‌ و دستکاری دشوارتر است و هک کردن آن نیز پیچیده تر می‌شود.

بلاک چین یک دفتر کل توزیع‌ شده با ویژگی های مختلف است. بلاک چین مانند یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده است که از بلوک برای ذخیره اطلاعات استفاده می کند و این بلوک‌ ها با هم زنجیره را تشکیل می دهند. بلوک ها به وسیله یک نوع امضای رمز گذاری شده که هش نامیده می شود کامل می شوند و با استفاده از هش جلوی دستکاری در اطلاعات گرفته می‌شود. شهرت بلاک چین بیشتر به خاطر وجود بیت کوین، اولین و معروف‌ترین ارز دیجیتال است.

کارشناسان و تحلیلگران معتقدند که فناوری های دیجیتال می تواند تاثیر قابل توجهی در زمینه های مختلف در بخش مالی داشته باشد. طبق مطالعه‌ای که توسط Accenture انجام شده، بانک های سرمایه گذاری می توانند با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌ شده تا سال 2025، بین 30 تا 50 درصد هزینه های خود را کاهش دهند.

همچنین پروژه های R3، هایپر لجر (Hyperledger) و Ethereum Enterprise Alliance از معروف‌ترین پروژه‌ هایی هستند که از دفتر کل توزیع‌ شده استفاده می کنند. هدف اصلی این پروژه‌ ها، توسعه استانداردهای مشترک و پلتفرم‌های کارآمد و امن برای استفاده از این فناوری است.

منبع
bbva
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن