اخبارارزهای دیجیتالبلاک‌چینکیف پول

کلید عمومی (Public Key) چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید عمومی یک کد رمزنگاری است که می توان از آن برای دریافت ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین در کیف پول خود استفاده کرد. کلید عمومی در کنار کلید خصوصی امنیت حساب شما را برای جا به جایی ارزهای دیجیتال تامین می کند.

زمانی که یک کاربر قصد انجام اولین تراکنش را داشته باشد، یک کلید عمومی و خصوصی ایجاد می شود. هر کلید از یک رشته کاراکترهای مختلفی مانند اعداد و حروف ساخته می شود که این امر موجب افزایش امنیت در هنگام ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال می گردد. کلید خصوصی امکان انتقال ارز دیجیتال و انجام تراکنش را به کاربر می دهد و به عنوان هویت دیجیتالی او شناخته می شود.

زمانی که کاربران قصد انجام تراکنشی را دارند، در ابتدا این تراکنش به شبکه بلاک چین مربوط به آن ارسال می شود و در یک بلاک قرار می گیرد و گره‌های شبکه اعتبار این تراکنش را تایید می‌کنند. پس از تایید، تراکنش انجام شده و بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. اما این تراکنش پیش از ارسال به شبکه، با استفاده از کلید خصوصی کاربر امضا می شود. این امضا به معنای تایید مالکیت کلید خصوصی است. همچنین هویت صاحب کلید خصوصی فاش نمی‌شود و پس از تایید تراکنش، مبلغ به نشانی عمومی دریافت کننده واریز می شود.

کلید عمومی یک رشته طولانی از حروف و اعداد مختلف است. در واقع، کلید خصوصی منجر به ایجاد کلید عمومی می‌شود. وقتی کاربری قصد دریافت بیت کوین را داشته باشد، نشانی عمومی خود را که مانند یک شماره حساب بانکی عمل می کند به طرف مقابل می دهد تا آن شخص بتواند بیت کوین را به کیف پول او انتقال دهد و پس از آن با کلید خصوصی خود می‌تواند به این مبلغ واریزی دسترسی پیدا کند.

همان طور که گفته شد کلید عمومی با استفاده از کلید خصوصی ساخته می شود، اما عکس این فرایند امکان پذیر نیست و همین امر موجب افزایش امنیت می‌شود. به همین دلیل زمانی که یک کاربر کلید خصوصی خود را گم کند، بیت کوین موجود در نشانی عمومی او برای همیشه از دست می رود. اما اگر کاربری کلید عمومی خود را گم کند، با استفاده از کلید خصوصی می تواند آن را دوباره به دست بیاورد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن