بلاک‌چین

کمپانی IBM در حال ساخت مرورگر بلاک‌چینی است

طبق گزارش‌های منتشر شده، کمپانی IBM حق اختراعی را برای مرورگر وب مبتنی بر بلاک‌چین ثبت کرده‌ است. البته این کمپانی در گذشته نیز تحقیقاتی را در رابطه با فناوری های مبتنی بر بلاک‌چین انجام داده است و سرمایه گذاری زیادی را در مورد تکنولوژی بلاک‌چین انجام می دهد. اما این اختراع IBM بسیار هیجان‌انگیز است.

IBM در اختراع جدید خود، مرورگر وب را مبتنی بر بلاک‌چین توصیف می کند که توسط شبکه Peer to Peer پشتیبانی می شود. این اختراع در آگوست سال گذشته توسط دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا ثبت شد. این مرورگر، اطلاعاتی را جمع آوری می کند که از قبل مشخص شده باشد و بعد آنها را به شبکه Peer to Peer منتقل می کند تا ذخیره شوند. جمع‌ آوری این اطلاعات نیز به نوع مرورگری که انتخاب می شود بستگی دارد.

مثلا تنظیمات در مرورگر رایانه محل کار شما با مرورگر رایانه شخصی شما متفاوت است. این ایده‌ بسیار جالب است زیرا امنیت اطلاعات و حفظ حریم خصوصی در مرورگر های معمولی تا حدی پایین است. وقتی که از اینترنت استفاده می‌کنیم، اطلاعات ما به روش‌های مختلفی جمع آوری می شود، از ردیابی و تبلیغات گرفته تا سایر روش های تحلیل داده که مبتنی بر هوش مصنوعی است. این ردیابی ها در برخی مواقع برای ما ضرری ندارد، اما سوءاستفاده از اطاعات ما در حال حاضر توسط اکثر کمپانی های بزرگ انجام می شود.

اخیراً قوانینی در مورد جمع آوری اطلاعات توسط مرورگرها در اروپا وضع شده‌ که به عنوان GDPR شناخته شده است و باعث شفافیت‌ بیشتری در مورد نحوه استفاده اطلاعات توسط مرورگرها می شود، ولی هنوز به طور کامل اجرا نمی شود، اما شاید بتوان با مرورگر وب مبتنی بر بلاک‌چین IBM تغییری ایجاد کرد.

در صورت استفاده ایمن از فناوری بلاک‌چین، یک نسخه پشتیبان از تمام اطلاعات کاربر در دسترس است. همچنین IBM نشانه ای را در این مرورگر وب قرار داده است که طبق گفته های IBM‌ می‌گوید این نشانه‌ها فعالیت کاربران را دسته‌بندی می کند و مانند بلاک‌های شبکه Peer to Peer بهم متصل نگه می‌دارد.

مرورگر وب مبتنی بر بلاک‌چین IBM تنها محدود به استفاده در این مورد نیست. شرکت اپرا نیز مرورگر iOS Opera Touch را در ماه ژوئن سال گذشته راه‌اندازی کرد. شرکتی مانند IBM نیز قصد دارد با استفاده از فناوری بلاک‌چین، اینترنت را به محیطی امن‌ برای افراد در سراسر جهان تبدیل کند. همانطور که وبسایت coindesk در گزارشی اشاره می‌کند، اپرا و سایر مرورگرهای وب نیز قصد استفاده از بلاک‌چین در محصولات خود را دارند. با توجه به کمپانی IBM که ثبت اختراع خود را انجام داده است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که کارهای زیادی را در این مورد انجام دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن