اخباربلاک‌چین

هش‌گرف (Hashgraph) چیست؟

هش‌گرف یک دفتر کل توزیع‌ شده است که می‌تواند مزایا و فواید بلاک چین را داشته باشد و محدودیت‌ های آن را از بین ببرد. تا به‌ امروز هدف اصلی دفتر کل توزیع‌ شده اساسا روی بلاک‌ چین بود. بلاک‌ چین هنوز هم  دارای محدودیت‌ هایی در طراحی خود است. ساز و کاری که بلاک‌ چین برای جلوگیری از خطرات احتمالی دارد، سرعت آن را پایین آورده و آهسته کرده است از همین رو، افراد این جامعه می توانند به توافقی بر سر این موضوع دست یابند و موانعی را که به آن‌ها اعتقادی ندارند و ضروری نمی دانند، از سر راه بردارند. البته مشکل دیگر این طراحی، مصرف زیاد برق برای بلاک‌ های قدیمی در پروتکل اثبات کار (POW) است.

فناوری دفتر کل توزیع، مدل پردازش همتا به‌ همتای بهتری را پیش‌ بینی می‌کند که بتواند ما را در به‌ حداقل رساندن مصرف برق برای پردازش اطلاعات کمک کند. ما با عبور از مدل پردازش کلاینت و سرور به سطح جدیدی از اینترنت دست پیدا می کنیم. البته این پیشرفت و انتقال هنوز مشکلات چالش‌ برانگیز خودش را دارد. مسائلی همچون بهره وری، مقیاس‌ پذیری و قابلیت همکاری باید در این سیستم جدید بررسی شود و آنها را حل کرد.

الگوریتم هش‌گرف (Hashgraph) توسط لیمون بیرد (Leemon Baird)، یکی‌ از موسسان و افسر ارشد فناوری سوئرلدز (Swirlds) اختراع شد. مکانیزم الگوریتم هش‌گرف بر اساس ترکیب یک الگوریتم رأی‌گیری مجازی با پروتکل گاسیپ (Gossip Protocol) برای رسیدن‌ به توافق کلی سریع، منصفانه، موثر و ایمن است. چندی قبل موسسان سوئرلدز دفترکل مبتنی‌ بر اجازه‌ای که از مکانیزم توافق هش‌گرف استفاده می‌کند را راه‌اندازی کردند که نام پلتفرم، هش‌گرف هدرا (Hedera Hashgraph) است. هدف پلتفرم هدرا، اختصاص سرمایه‌ای جداگانه برای توسعه‌ی دفترکل عمومی مبتنی‌ بر هش‌گرف است.

مانس هارمون (Mance Harmon)، یکی‌از موسسان سوئرلدز و هدرا نظر خود را این چنین بیان می کند:

هش‌گرف، جایگزین بلاک‌ چین است که به‌عنوان اولین فناوری، محدودیت‌ هایی در سرعت، عدالت، هزینه و امنیت دارد. تنگنای اساسی، عملکرد بلاک‌ چین است. تعداد برنامه‌هایی که می‌ توانند با اجرا روی پایگاه داده، درهر ثانیه، 5 تراکنش انجام دهند، که این مقدار بسیار ناچیز است.

هدف هش‌گرف این است که مزایای بلاک‌ چین به‌عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده را بدون محدودیت‌ های آن ارائه دهد و محدودیت‌ های بلاک‌ چین را از بین ببرد. با اینکه بسیاری‌ از دفاتر کل از پروتکل گاسیپ استفاده می‌کنند، بیرد (Baird) پروتکل گاسیپ را به شکل گاسیپ درمورد گاسیپ درآورده است و آن را با الگوریتم رأی‌گیری ترکیب کرده تا توافق کلی بدون نیاز‌ به اثبات کار (POW)، به‌ سرعت و کاملا ایمن انجام شود. پروتکل گاسیپ اطلاعات جدیدی به‌ اشتراک می‌ گذارد که سایر گره‌ها از آنها اطلاعی ندارند. همچنین گاسیپ درمورد گاسیپ، شامل مکان‌هایی است که اطلاعات جدید ایجاد شده است.

وقتی پیام‌های جدید شامل ترکیبی از پیام‌های قبلی باشد و همگی به صورت یک جا جمع شده باشند، شما می‌ توانید به تمامی تاریخچه افراد گفت‌ و گو کننده در شبکه و هدف آنها دسترسی داشته باشید.

بیرد (Baird) می گوید:

بنابراین من می‌ توانم حدس بزنم که شما چگونه رای‌ می‌دهید، اما شما نیازی به رای دادن هم ندارید، بنابراین می توانید به طور  رایگان به توافق کلی برسید. این سریع‌ ترین راه شناخته‌ شده برای بشریت برای ارسال اطلاعات است.

سال گذشته هش‌گرف صدها هزار تراکنش را به‌ مدت 1 ثانیه از نظر بررسی سرعت، روی دفترکل مبتنی‌ بر اجازه سوئرلدز امتحان کرد. نتیجه‌ بسیار رضایت بخش بود ولی این امکان وجود نداشت که آن را با دفاتر کل توزیع عمومی مقایسه کرد چرا که تعداد و هویت گره‌ها در شبکه‌ مبتنی‌ بر اجازه مشخص است. حال هش‌گرف هدرا، نتایج بررسی و امتحان دفتر کل عمومی را به‌ اشتراک گذاشته است. شرکت‌های بزرگ در بخش‌های مختلفی مانند خدمات مالی و مدیریت زنجیره‌ی تامین، به‌ طور فزاینده ای درحال تست امکان‌ پذیر بودن بلاک‌ چین هستند، از طرفی این شرکت ها به‌ دلیل محدودیت‌ های بلاک‌ چین مانند سرعت در انجام تراکنش ها، مشکلاتی در استفاده‌ از آن دارند.

هارمون (Harmon) می گوید:

ما می توانیم صدها هزار تراکنش در ثانیه را هش‌گرف هدرا پردازش کنیم، در مقایسه با این رقم بلاک چین های بیت‌کوین و اتریوم در هر ثانیه 5 تا 7 تراکنش انجام می دهند.

از آنجایی که فاکتور زمان به ظرفیت تولید، زمان تاخیر، تعداد کامپیوترها و توزیع جغرافیایی بستگی دارد، تست‌ها باید توازنی میان چنین مواردی به‌ وجود بیاورند. به‌عنوان مثال، طبق نتایج، 30 کامپیوتر برای انجام 50 هزار تراکنش در 8 منطقه‌ی جهانی به 3 ثانیه زمان، برای فاصله 2 هزار مایلی به 1.5 ثانیه زمان و برای یک منطقه‌ی جغرافیایی به 0.75 ثانیه زمان نیاز دارد. پس با توجه به شرایط، نتایج هم تغییر می کنند. اگر شبکه‌ هدرا بتواند بر سر سفارش تراکنش و زمان در 5 قاره با حجم صدها هزار معامله تنها در ظرف چند ثانیه، توافق کلی به‌ دست بیاورد، سرعت معاملات شبکه‌ آن از سرعت فعلی شبکه‌ی ویزا نیز بیشتر خواهد شد.

پلتفرم هش‌گرف هدرا برای بررسی بازار برنامه‌ های توزیع‌ شده است. چشم انداز موسسان این پلتفرم، ارائه‌ی 3 مجموعه‌ از خدمات در کنار تکامل پلتفرم است که شامل: ارز دیجیتال به‌عنوان سرویسی برای حمایت‌ از پرداخت‌های کوچک محلی و بومی، ذخیره‌ سازی کوچک در قالب یک سرویس فایل توزیع‌ شده که برنامه‌های کاربردی می‌توانند از آن استفاده کنند، و قراردادها می شود، همچنین ساختار پلتفرم هم جزو موارد مهمی برای هدرا است.

هارمون می گوید:

توسعه دهندگان نیازی به مجوز برای استفاده‌ از این پلتفرم ندارند. آنها برای برقراری ارتباط‌ با رابط برنامه‌ نویسی کاربردی برای یکی‌ از این 3 سرویس‌ یاد شده نیاز به سکه‌ اختصاصی پلتفرم دارند. آن‌ها برای تهیه‌ی سکه، پرداخت‌‌ های کوچکی به شرکت ما انجام می‌دهند. مدل درآمدی ما در اینجا از طریق دریافت پرداخت‌ های کوچک توسط افراد برای رابط برنامه‌ نویسی کاربردی تامین می‌شود. نحوه‌ی پرداخت شما از طریق این پرداخت‌ های کوچک، برای استفاده‌ از رابط‌ برنامه‌ نویسی و توزیع آن میان گره‌ها (Nodes) صورت می‌ گیرد.

ساختار مدیریتی هدرا، از استراتژی ویزا برای ترکیب بانک‌ های رقابتی و به‌ منظور ایجاد طرحی برای بهره وری از تمامی آن‌ها استفاده می کند. البته در سیستم هدرا هیچ عضوی نفوذ بیشتری نسبت‌ به بقیه‌ی اعضا ندارد. شورای هش‌گرف هدرا شامل 39 عضو از جمله سوئرلدز است که همگی قدرت رای یکسانی دارند. هدف‌ از طراحی شورا، جلوگیری‌ از فورک شبکه است. البته اعضای شورا هنوز مشخص نشده است.

مانس می گوید:

ما در حال تشکیل شورای مدیریتی از مجموع 100 شرکت بزرگ در جهان هستیم تا نحوه‌ رهبری این پلتفرم عمومی را به درستی مشخص کنیم. به این معنی که آنها، هیئت مدیره و کمیته‌ های فرعی را بر اساس تخصص آنها برای هر بخش انتخاب خواهند کرد.

در حالی که سوئرلدز از قدرت رای بیشتری نسبت به بقیه‌ اعضای شورا برخوردار نیست، ولی مجوز هش‌گرف را به پلتفرم هش‌گرف هدرا داده است و 10 درصد از درآمد را برای خود به دست آورده است.

چارچوب فنی فعلی پلتفرم هدرا می تواند با پولشویی مبارزه کند و جلوی آن را بگیرد و از نحوه‌ی انطباق مشتری در قوانین دولتی در نظام بانکداری کنونی آگاه است. مکانیزم هویت Opt-in Escrow به شما این امکان را می دهد تا هویت های معتبر را به کیف‌ پول های ارزهای دیجیتال ارتباط دهید. مقررات و قانونی بودن این فناوری در کنار سرعت و امنیت بالای آن، باعث شده صنایع مالی به آن جذب شوند. در آینده ای نزدیک می‌توان با استفاده از دفتر کل عمومی امن و سریع، پرداخت‌ های کوچک و بزرگ را به‌ راحتی انجام داد. می‌توان با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع‌شده و هوش مصنوعی، روش‌های جدیدی نیز در این عرصه بکار برد. شرکت ‌MZ، سازنده بازی جنگ، یکی از اولین شرکت‌هایی است که برنامه های توزیع‌ شده را در پلتفرم هش‌گرف هدرا خواهد ساخت.

منبع
techcrunch
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن