مزیت رقابتی بیت گرند عدم محدودیت میزان مبلغ خرید و فروش (تمام صرافی های ارز دیجیتال محدودیت سقف معاملات 25 میلیون را اعمال می کنند.)

ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟

Chia Network توسط Bram Cohen موسس BitTorent در سال 2017 پایه گذاری شد. این بلاکچین یک شبکه جهانی و منبع باز و غیرمتمرکز از رایانه ها خواهد بود که یک سیستم تسویه حساب پرداخت را انجام می دهد و از یک ارز رمزپایه بومی معروف به chia یا XCH استفاده می‌کند. این بلاکچین قصد دارد یک شبکه تسویه حساب رمزنگاری کارآمدتر از بیت کوین یا اتریوم باشد.

ارز دیجیتال چیا (Chia) چیست؟ چگونه Chia را استخراج کنیم؟

ارز دیجیتال چیا (Chia) را می‌شناسید؟

اخیرا اخبار راجع به رمز ارز چیا (Chia) حسابی داغ است. رمز ارز در حال توسعه‌ایی که به تازگی وارد بازار معاملات شده است. اما ورودش پیش لرزه‌هایی داشته .

این ارز دیجیتال :

 • ظاهرا ساختار متفاوت داشته
 • و استخراج آن نیازی به تراشه پردازنده‌ها ندارد.
 • از این رو انرژی کمتری مصرف می‌کند.

رمز رز چیا برخلاف ارزها رایج چون بیت کوین که از متد Proof of Work برای استخراج بهره می‌گیرد، برای استخراج تنها نیازمند فضای ذخیره سازی است. ارز دیجیتال چیا از الگوریتم Proof of space استفاده می‌کند. درواقع چیا سراغ فضای ذخیره‌سازی سیستم‌های ماینرها می‌رود تا مجموعه‌ای از اعداد رمزنگاری را که از آن‌ها با عبارت «پلات» یاد می‌شود ذخیره کند.

استخراج ارز چیا chia

این پلات‌ها :

 • در واقع مانند برگه‌های لاتاری عمل می‌کنند.
 • با استخراج پلات‌ها شانس ماینر برای دریافت پاداش بالاتر می‌رود.
 • از آن جایی که ماکسیمم سایز یک پلات به صد گیگابایت می‌رسد، برای شانس بیشتر، ماینر نیازمند فضای ذخیره سازی بیشتری است.
 • چیا می‌تواند روی تلفن‌های همراه، کامپیوترهای خانگی و حتی دیوایس‌های ضعیف نیز استخراج شود.

گفته می‌شود :

چیا با هدف کاهش فشار بر بازار پردازنده‌ها توسعه داده شده است.

این ارز که توسط خالق بیت‌تورنت (BitTorrent) یعنی برام کوهن (Bram Cohen) توسعه داده شده است، به عنوان رمز ارز دوست دار محیط زیست معرفی می‌شود. اما پیش لرزه‌های استخراج این ارز بسیاری از فعالان حوزه دیجیتال را نگران کرده است.

آیا SSDها قرار است گران شوند؟

به دلیل فضا محور بودن چیا، ماینرها نیازمند فضای ذخیره سازی هستند. حجم این فضا تعیین‌گر شانس ماینر در دریافت سود است. بنابراین تقاصای برای ابزارهای ذخیره سازی افزایش پیدا کرده است.

در راس این تجهیزات ذخیره سازی SSDها هستند. SSD به خاطر داشتن سرعت نوشتن بیشتر، برای استخراج چیا تقاضای بیشتری نسبت به HDD و سایر تجهیزات ذخیره سازی دارد. بالا بودن سرعت SSD به معنی زمان کمتری برای تولید هر پلات و در نتیجه سود بیشتر در بازه زمانی ثابت است.

این افزایش تقاضای جهانی، بازار ایران را دست خوش تغییر و تحولاتی اساسی کرده است. افزایش قیمت غیرمنطقی SSDها در این بین بیش از پیش به نظر می‌آید. این افزایش قیمت در بازارهای تامین کننده ایران نظیر امارات نیز مشاهده شده است. از ان رو انتظار افزایش قیمت حداقل در بازه کوتاه مدت می‌رود.

از طرفی باتوجه به عمر کوتاه حافظه‌های SSD در پروسه ساخت پلا‌ت‌ها، استهلاک سخت افزار و همچنین قیمت پایه پایین تقاضا برای تجهیزات ذخیره سازی به منظور ساخت فارم‌های استخراج رمز ارز، از این هم بالاتر خواهد رفت. در نتیجه عدم تعادل تقاضا و عرضه، افزایش قیمت جهانی حافظه‌ها امری بدیهی است. پس بله، قیمت تجهیزات ذخیره سازی به ویژه SSDها افزایش خواهند داشت. ولو اینکه بسیاری از این تجهزات تا به این لحظه مشمول این افزایش‌‌ها شده‌اند.

خصوصیات ارز دیجیتال چیا

 • چیا کوین بومی شبکه ارز دیجیتال چیاست.
 • پلتفرم چیا بلاک چینیست که برای تراکنش های هوشمند طراحی شده است.
 • مؤسس و بنانگذار این شبکه برام کوهن، مخترع شبکه ی بیت تورنت است.
 • برام کوهن در پروژه های به نامی همچون Gene Hoffman ، Overstock.com ، Vindicia، eMusic.com فعالیت مثمر ثمر و فوق العاده ای داشته است. و در بیشتر آنها سمت مدیر عامل را داشته است.
 • Chia Networks خاطر نشان می کند که شبکه بلاکچین آن از طریق اولین الگوریتم اجماع به سبک ناکاموتو تأمین می شود.
 • ارز چیا از طریق الگوریتم اجماعی به نام “اثبات زمان و مکان “در حال پردازش است.
 • این الگوریتم جایگزین الگوریتم اثبات کار میشود. چرا که تیم توسعه دهنده چیا معتقد است ساز و کار این الگوریتم به گونه اییست که مقدار زیادی انرژی به هدر میرود.
 • در این پروژه به ‌جای فرایند «ماینینگ» که انرژی زیادی مصرف میکند، فرایند «فارمینگ (Farming) در نظر گرفته شده و بر اساس «ذخیره‌سازی و زمان» کار می‌کند.
 • ارز چیا هنوز پروژه ی نوپایی به حساب می آید .
chia mining

انجام معاملات حجم بالا و عمده بدون احراز هویت

جهت انجام معاملات حجم بالا و بدون احراز هویت با شماره تماس دفتر مرکزی 28423217-021 و یا شماره همراه 09353810897 با ما در ارتباط باشید.

الگوریتم زمان و مکان (Proof of space and Time)

 • چیا میتواند با ارائه پروتکل جدیدش مقدمات لازم جهت موج جدیدی از تغییرات رو به رشدی را فراهم کند. الگوریتم اثبات زمان و مکان شبکه ی چیا در نوع خودش از جدیدترین الگوریتم ها به حساب می آید . این الگوریتم حجم اختلاف و نابرابری موجود در فرآیند استخراج فعلی و مقدار انرژی زیاد مصرفی در این فرآیند را کاهش میدهد و در عین حال مسئله متمرکز بودن الگوریتم اثبات کار را حل میکند.

  عملکرد الگوریتم زمان و مکان به ترکیبی از ذخیره سازی زمان و مکان و عملکرد تأخیر قابل تأیید بستگی دارد ، تا بتواند تعهداتش که امنیت و کارآمدیست را برآورده کند.

  طبق گفته تیم توسعه دهنده این ارز ، کسانی که به فرآیند استخراج بر روی بلاک چین چیا مشغول هستند در حال حاضر مجبورند از تعدادی CPU برای ایجاد “پلات ها” بر روی هارد دیسک استفاده کنند. اما بعداً در سال های آتی باید برای شرکت در مکانیزم اجماع این شبکه که وظیفه ی تأیید بلاک های جدید در بلاک چین را به عهده دارد ،از فضای درایوی کم مصرف تری استفاده کنند .

  این ایده می تواند هزینه های گزاف برق پروتکل های سنتی را تا حد زیادی کاهش بدهد. درست است که قابلیت های سازگاز با محیط زیست شبکه ی چیا برای فضای رمزنگاری و ارز دیجیتال جدید و نو آورانه است اما از ضروریات به حساب می آید.

روند استخراج ارز دیجیتال چیا

هر ارز رمزنگاری شده ، روش خاص خودش را برای تایید معاملات خود دارند. سایر رمز ارزها همانند بیت کوین میزان زیادی از منابع اصلی سیستم مانند پردازنده گرافیکی یا CPU را اشغال می‌کند. این کار باعث می‌شود تا برق و انرژی زیادی مصرف شود. برای استخراج چیا فقط به فضای خالی برای ذخیره سازی نیازمندیم. به گفته Coin Market Cap ، فرایند “اثبات فضا و زمان” از سوی چیا به شرکت کنندگان در شبکه این امکان را می دهد تا نشان دهند که در مدت زمان مشخصی اطلاعات را به صورت فیزیکی ذخیره نمایند.

تمام معاملات بیت کوین با استفاده از یک پایگاه داده به نام بلاکچین توسط شبکه های عظیم رایانه تأیید و ثبت می شوند. به طور معمول این فرآیند برای تأمین انرژی این رایانه ها به مقدار زیادی برق نیاز دارد – برخی تخمین ها تولید دی اکسید کربن استخراج بیت کوین را برابر با نیوزلند می دانند. موسس Chia Network به CNN Business گفت که امیدوار است به زودی chia در صرافی های رمزنگاری ، از جمله Coinbase ، صرافی ارز دیجیتال که در آوریل منتشر شد ، وارد شود.

chiaسخت افزار استخراج چیا

برای استخراج ارز دیجیتال چیا به چه سخت افزاری نیاز داریم؟

برای استخراج ارزهای دیجیتال قدیمی همچون اتریوم شما به پردازنده گرافیکی قوی نیاز دارید و زمانی که سایت مورد نظر را بر روی کامپیوتر شخصی خود اجرا کنید ، استخراج به طور خودکار انجام خواهد شد.

برای استخراج چیا به زمان نیاز داریم و همان طور که توضیح دادیم ، حدود 68 روز طول می‌کشد تا 91 بلوک چیا استخراج شود. همچنین نیاز مند فضای ذخیره سازی بالایی هستیم. برای ذخیره هر واحد 101.4 گیبی بایتی chia به 305 گیبی بایت فضای خالی احتیاج داریم. بنابراین توصیه ما به شما خرید هارد دیسک ظرفیت بالا می‌باشد.

برای استخراج این ارز دیجیتال با یک پردازنده گرافیکی معمولی و یک RAM چهار گیگابایتی کار شما انجام می شود و مهمترین موضوع برای استخراج چیا ( هارد دیسک قدرتمند ) می باشد.

برای استخراج چیا چه مقدار فضا احتیاج است؟

یک هارد دیسک 10 ترابایتی حدودا برای ذخیره 91 بلوک استاندارد Chia مورد نیاز است. فضای تقریبی هر بلوک چیا تقریبا حدود 101.4 گیبی بایت است. شاید شگفت‌آور باشد ولی شما باید برای استخراج ارز چیا از هارددیسکهای چند ترابایتی استفاده کنید. به هرحال هر 91 بلوک چیا طی 68 روز در هارد دیسک 10 ترابایتی شما ذخیره می‌شود. همچنین در طی مراحل مختلف ChiaNetwork نوعی چالش ایجاد کرده و ممکن است شما برنده آن چالش باشید. میزان جایزه بسته به شرایط متفاوت است.

کدام هارد دیسک برای استخراج رمز ارز چیا مناسب است ؟

همانطور که گفته شد، برای استخراج رمز ارز چیا به استفاده از هارد دیسک های ظرفیت بالا نیاز داریم . یکی از بهترین‌های هارد دیسک برای استخراج ارز دیجیتال چیا ، هارد دیسک SEGATE EXOS STORAGE می باشد که دوتا از سری های معروف آن ، سری X و سری E هستند. حال به معرفی کوتاهی از این هارد دیسک‌ها می‌پردازیم:

Seagate Exos :

شرکت سیگیت (Seagate Technology PLC) شرکت آمریکایی فعال در تولید حافظه‌های ذخیره سازی هست که فعالیت خود را از سال ۱۹۷۹ تحت عنوان Shugart Technology شروع کرد. سیگیت امروزه محصولات متنوعی را در حوزه‌ی ذخیره‌سازی به بازار عرضه می‌کند. در دسته‌ی محصولات تجاری و سازمانی، آن‌ها انواع دستگاه های ذخیره‌سازی مانند هارددرایو و درایوهای SSD را برای سرورها و دیتاسنترها تولید می‌کنند. در دسته‌ی مصرف‌کننده، سیگیت محصولات متنوعی برای کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ به بازار ارائه کرده . محصولات شرکت سیگیت نیازهای بازار در رسته سیستم های حفاظتی و دوربین‌های فیلم‌برداری، کنسول‌های بازی و ارائه انواع راهکارهای ذخیره‌سازی را برای کسب‌وکارها ارائه می‌کند. این موارد شامل پشتیبان‌گیری آنلاین و راهکارهای حفاظت و بازگردانی از داده می‌شود.

آموزش استخراج ارز چیا در ویندوز ، مک و لینوکس

در ابتدا شما باید نسخه نرم افزار Chia Blockchain مربوط به سیستم عامل خودتان را نصب کنید. برای راحتی کار شما دوستان گرامی لینک دانلود این نرم افزار برای انواع مختلف سیستم عامل را فراهم کردیم. شما می‌توانید با کلیک بر روی هر کدام از دکمه‌های زیر ، نسخه مورد نظر را دانلود و نصب نمایید .

آموزش نرم افزار Chia Blockchain

برای شروع کار باید یک حساب کاربری داشته باشید. زمانی که نرم افزار را اجرا کردید ، در پنجره نمایش داده شده ، گزینه Create New Private Key را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه ، برای شما یک کیف پول جدید و یا به اصطلاح Wallet ساخته می‌شود.

نکته ایمنی : کلید ایجاد شده را در یک مکان امن ذخیره کرده و در اختیار هیچ‌کس قرار ندهید. چون تمامی بلوک‌های استخراج شده در کیف پول شما ذخیره می‌شود.

بعد از کلیک روی گزینه توضیح داده شده ، به صفحه زیر هدایت خواهید شد:

نصب چیا 2

پس از آن NEXT را از پایین صفحه انتخاب کرده تا بتوانید از نرم افزار استفاده کنید. اگر Windows Defender Firewall درخواست دسترسی کرد، گزینه Allow access را بزنید. سپس به صفحه اصلی که Full Node نام دارد، بروید. شما می‌توانید این گزینه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

نصب چیا 3

اولین کاری که این نرم افزار انجام ‌می‌دهد ، همگام سازی بلوک‌هاست. این کار حدودا 2 ساعت طول می‌کشد. زمان همگام سازی، هر دو عدد 1344 و 47773 تغییر می‌کنند. پس از اتمام همگام سازی، status شما به حالت Synched در می‌آید. این حالت در تصویر زیر قابل مشاهده هست.

در این قسمت هارد شما نیاز به پلات بندی خواهد داشت.

پلات بندی هارد دیسک چگونه انجام می‌شود؟

در فرایند پلات بندی هارد برای چیا باید تخصص و دانش کافی داشته باشیم . در شبکه‌ی چیا کوین به فرآیند ساخت فایل‌های پلات، پلاتینگ (Plotting) گفته می‌شود. در این فرایند ، مجموعه‌ای از داده‌ها حاوی توابع هش ( Hash ) حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شوند و سپس در فرآیند ماینینگ از هش‌های ساخته شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود.

به دلیل ایجاد فایل‌های موقت و جانبی در فرآیند پلاتینگ اختصاص فضای اضافی علاوه بر مقدار اختصاص داده شده به هر پلات ( Plot ) ضروری است. به عنوان مثال، حجم پلات k32 تقریباً ۱۰۰ گیگابایت است اما برای ایجاد آن در اختیار داشتن فضای موقت ۳۵۶ گیگابایتی ضروری است .

StorageReview Chia Plots.

 برای این که هارد دیسک شما بتواند Chia استخراج کند ، نیاز به تقسیم بندی هارد به بخش‌های کوچکتر دارد. بلوک‌های استخراج شده توسط رمز ارز چیا در یک پلات ذخیره می‌شوند. زمانی که ظرفیت Plot پر شد ، سیستم به طور خودکار بلوک‌های بعدی را در پلات بعدی ذخیره می‌کند.

اشتراک گذاری
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Reddit

فهرست مطالب

همکارشو کسب درآمد کن

با معرفی خریدار و فروشنده به صرافی ارز دیجیتال بیت گرند ، کسب در آمد کن .

کسب درآمد از معرفی صرافی بیت گرند
مشاوره و آموزش

پلنهای مختلف مشاوره و آموزش

 • معاملات ارز دیجیتال
 • تحلیل بازار 
 • آشنایی با بازار
 • رفع اشکالات معاملات
 • اطلاع از زمان خرید و فروش
خرید حجم بالا بدون احراز هویت

مشتریان محترمی که درخواست خرید و فروش ارز دیجیتال با حجم بالا و بدون احراز هویت دارند.

جهت هماهنگی از طریق شماره تماس دفتر مرکزی صرافی بیت گرند  02128423217 و یا شماره موبایل 09353810897 با ما در ارتباط باشند.

آشنایی با ارزهای دیجیتال ، قیمت و نمودار تغییرات

قیمت تتر (USDT) چیست؟

قیمت تتر (USDT) چیست؟

قیمت تتر (USDT) چیست؟ تتر یک ارز دیجیتال است که بر روی بلاک چین بیت کوین ساخته شده است. این ارز با ارزش سایر ارزهای

آیا باید بیت کوین بخرید در حالی که نزدیک به رسیدن به بالاترین قیمت ۶۹۰۰۰ دلاری است؟

آیا باید بیت کوین بخرید

در حالی که نزدیک به رسیدن به بالاترین قیمت ۶۹۰۰۰ دلاری است؟ خرید بیت کوین در حال حاضر، بیت کوین (CRYPTO: BTC) غیرقابل توقف به

خرید و فروش تتر، بیت کوین

و تمام ارزهای دیجیتال لیست شده در بایننس

از ارزش 1000 دلار تتر تا هر میزان بدون محدودیت

صرافی بیت گرند

مزیت رقابتی بیت گرند عدم محدودیت میزان مبلغ خرید و فروش (تمام صرافی های ارز دیجیتال محدودیت سقف معاملات 25 میلیون را اعمال می کنند.)