اخباربلاک‌چینماینینگ

حمله 51 درصدی به چه معناست؟

شاید اصطلاح حمله 51 درصدی زیاد به گوشتان خورده باشد. حمله 51 درصدی یک نوع حمله به شبکه بلاک چین ارزهای دیجیتال است که مانند بیت کوین بر مبنای پروتکل اثبات کار (Proof of Work) عمل می کنند. در این حمله ماینرها با در اختیار گرفتن 51 درصد از قدرت پردازشی شبکه می توانند کنترل کل شبکه را در دست گرفته و باعث اختلال در عملکرد آن شوند.

پس از آنکه ماینر یا ماینرها کنترل شبکه را در دست گرفتند می توانند جلوی تایید و انجام تراکنش های جدید را گرفته و معاملات بین کاربران را متوقف کنند و همچنین یک نسخ جدید از تاریخچه تراکنش را در شبکه قرار دهند و به این ترتیب می توانند سکه های خود را از یک آدرس به دو آدرس دیگر به صورت همزمان ارسال کنند و منجر به دوبار خرج شوند. البته در این حمله سکه جدیدی تولید نمی شود و تغییری در بلاک های قدیمی ایجاد نمی شود. پس با چنین حمله ای نمی توان ارزهای دیجیتال را از بین برد.

در حمله 51 درصدی مهاجمان می توانند از تکمیل بلاک ها توسط ماینرهای دیگر جلوگیری کنند و پاداش هایی که جهت تکمیل بلاک ها پرداخت می شوند را خودشان دریافت کنند و در تراکنش های سایر کاربران اختلال ایجاد کنند. البته به دست آوردن 51 درصد از قدرت پردازشی شبکه کار راحتی نیست و نیازمند صرف هزینه بسیار زیادی می باشد و در شبکه بیت کوین به دلیل سختی شبکه بالا و مصرف برق و قدرت سخت افزاری بسیار زیادی که لازم است، انجام چنین حمله ای تقریبا غیر ممکن می باشد. در جولای 2014، استخر ماینینگ ghash.io بیشتر از 50 درصد از قدرت پردازش شبکه بیت کوین را در اختیار گرفت. اما به صورت داوطلبانه سهم خود را کاهش داد و اعلام کرد که در آینده قدرت پردازشی خود را در 40 درصد محدود خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن